DOOLEYS partners page logo  NSW Netball Logo

State League is the premier netball competition in New South Wales, offering week in and out competition for the state’s most talented netballers, coaches, umpires and administrators. The 2011 competition was again known as the DOOLEYS State League with local business DOOLEYS once again our State League Region 1 naming rights sponsor.

2011 DOOLEYS State League Winners and Runners Up:

Waratah Cup
Winner: Manly Warringah
Runner Up: Baulkham Hills

Division Two
Winner: Sutherland Shire
Runner Up: Ku-ring-gai

Division Three
Winner: Campbelltown
Runner Up: Ku-ring-gai

Division Four
Winner: Camden
Runner Up: Liverpool City

Division Five
Winner: Randwick
Runner Up: Baulkham Hills

Division Six
Winner: Randwick
Runner Up: Campbelltown

Division Seven
Winner: Sutherland Shire
Runner Up: Baulkham Hills

Division Eight
Winner: Hills District
Runner Up: Blacktown City

Waratah Cup Grand Final
Grand Final Day

2011 DOOLEYS State League Fixtures and Results
DOOLEYS State League > Waratah Cup | draws/results | ladder
DOOLEYS State League > Division Two | draws/results | ladder
DOOLEYS State League > Division Three | draws/results | ladder
DOOLEYS State League > Division Four | draws/results | ladder
DOOLEYS State League > Division Five | draws/results | ladder
DOOLEYS State League > Division Six | draws/results | ladder
DOOLEYS State League > Division Seven | draws/results | ladder
DOOLEYS State League > Division Eight | draws/results | ladder

2011 DOOLEYS State League Team Lists

Waratah   Cup Division   Three Division   Five Division   Seven
Division   Two Division   Four Division   Six Division   Eight


2011 DOOLEYS State League Fixture Card
Click here to see the 2011 DOOLEYS State League Fixture Card

2011 DOOLEYS State League Final Grading (updated 01/03/11) Please click here to view final grading for the 2011 DOOLEYS State League competition.

2011 Match Scheduling and Dates

Click here to view all playing dates for all divisions


Waratah Cup – Wednesday (7.00pm and 8.30pm)
Division Two – Tuesday (7.00pm and 8.30pm)
Division Three – Monday (7.00pm and 8.30pm)
Division Four – Thursday (7.00pm and 8.30pm)
Division Five – Saturday (3.00pm and 4.30pm; 12.00pm and 1.30pm for selected rounds)
Division Six – Saturday (1.30pm and 3.00pm)
Division Seven – Saturday (10.30am and 12.00pm)
Division Eight – Saturday (9.00am and 10.30am)