WCW State League Orange 2013 Div 1 WinnersNorthern Inland State League 2013 - Tamworth Hunter State League 2013 075

Regional League is the premier netball competition in Regions Two – Eight of NSW where the area’s most talented netballers, coaches, umpires and administrators showcase their skills.

Netball NSW Regional League Competition Rules (V1.3)

2017 Regional League

In 2017 the seven Regional League winners in each area qualify for the Netball NSW State Cup.

Region Two: Hunter

 

Division 1             Winners: Newcastle 21s             Runners Up: Newcastle 17s

Division 2             Winners: Wyong 17s                     Runners Up: Woy Woy Opens

Division 3             Winners: Westlakes Opens       Runners Up: Singleton Opens

Division 4             Winners: Scone 17s                       Runners Up: Westlakes 17s

Division 5             Winners: Lakeside 15s                 Runners Up: Newcastle 14s

Division 6             Winners: Lakeside 14s                 Runners Up: Maitland 14s

 

Hunter Division 1 Winners – Newcastle 21s

 

For additional information please contact Ashlee Van Katwyk, Regional Development Manager – Hunter on 0420 550 642 or [email protected]

View detailed results

 

Region Three: West Central West

 

Division 1             Winners: Bathurst                          Runners Up: Orange

Division 2             Winners: Orange                             Runners Up: Forbes

Division 3             Winners: Bathurst                          Runners Up: WRAS

Division 1 Winners – Bathurst

 

For additional information please contact Mardi Aplin, Regional Development & Pathways Unit Manager on 0448 080 830 or [email protected]

View detailed results

 

Region Four: Far North Coast

 

Registrations are now open, closing 23 June 2017

2017 Regional League Far North Coast – Team Registration Form
2017 Regional League Far North Coast – Entry Form & Umpire Nomination Form

Day 1: Sunday 23 July 2017 (Casino Netball Association)
Day 2 & Finals: Sunday 6 August 2017 (Lower Clarence Netball Association)

For additional information please contact Gill Cotter, Regional Development Manager – North on 0450 603 220 or [email protected]

 

Region Five: South Coast

 

Division 1         Winners: Queanbeyan Opens         Runners Up: Illawarra Opens
Division 2         Winners: Illawarra 17’s                   Runners Up: Queanbeyan 17’s
Division 3         Winners: Wollondilly Opens            Runners Up: Wollondilly 17’s

Division 1 Champions: Queanbeyan Opens

For additional information please contact Samantha Bartley, Regional Development Manager – South on 0420 960 886 or [email protected]

View detailed results

  

Region Six: Northern Inland

 

Registrations are now open, closing 23 June 2017

2017 Regional League Northern Inland – Team Registration Form
2017 Regional League Northern Inland – Entry Form & Umpire Nomination Form

Day 1: Sunday 23 July 2017 (Inverell Netball Association)
Day 2: Sunday 30 July 2017 (Tamworth Netball Association)
Day 3: Sunday 13 August 2017 (Gunnedah Netball Association)
Finals: Sunday 20 August 2017 (Tamworth Netball Association)

For additional information please contact Gill Cotter, Regional Development Manager – North on 0450 603 220 or [email protected]

 

Region Seven: North Coast

 

Division 1         Winners: Woolgoolga Opens            Runners Up: Hastings Opens
Division 2         Winners: Nambucca Valley Opens    Runners Up: Macleay Opens
Division 3         Winners: Nambucca Valley 17s        Runners Up: Coffs Harbour 17s

Division 1 champions Woolgoolga. 

For additional information please contact Gill Cotter, Regional Development Manager – North on 0450 603 220 or [email protected]

View detailed results

 

Region Eight: Riverina

 

Division 1             Winners: Wagga Wagga 17s      Runners Up: Barellan 17s

For additional information please contact Samantha Bartley, Regional Development Manager – South on 0420 960 886 or [email protected]

View detailed results