Riverina next to start 2015 GrainCorp Regional State League

GrainCorp Regional State League action will continue this weekend with Riverina getting their 2015 competition underway at Temora Recreation Centre this Sunday 22 March.

2014 Champions Wagga Wagga will return to defend their title, coming up against seven local teams from across the region vying for top spot across two days of competition showcasing the Riverina’s best young netball talent.

Barellan and Leeton will get the season underway at 9:15am on Court 1, while Griffith takes on West Wyalong on Court 2; Wagga Wagga, AFL Riverina and Lake Cargelligo have a Bye first up.

The action continues with Day 2 on Sunday 29 March, with the final rounds played with the top two teams who finished the regular rounds to contest the Grand Final at 3:15pm.

REGION EIGHT: RIVERINA
Day 1 – Sunday 22 March 2015           Temora Recreation Centre
Day 2 – Sunday 29 March 2015           Temora Recreation Centre
View Fixture

For additional information please contact Brad Watt, Regional Coordinator – South Coast and Riverina on (02) 6214 2303 or [email protected]

GrainCorp Regional State League continues in the West/Central West with the region contesting Day 2 this Sunday at Orange PCYC Indoor Stadium from 9:00am.  See how teams are faring in each division below;

Division 1
Defending Champions Orange 1 and Dubbo (second place) remain undefeated with three wins apiece atop the ladder, separated only by goal differential.  This sets up an exciting final round contest between the two when they meet at 12:35pm.

Cowra (third), Bathurst 1 (fourth) and Orange 2 (fifth) follow closely behind, all separated by the slightest of goal percentage, setting up a tightly contested final regular round contest.

Division 2
It’s a similar story in Division 2 with Dubbo and Bathurst both yet to drop a game. Dubbo in first, on goal differential, will take on Parkes (third) in Round 3, while Bathurst meets Cowra (fifth) and Blayney (sixth) goes head-to-head with Forbes (fourth) at 9:00am.

Division 3 (17/U)
Orange remains the only side to maintain their winning record, with three wins in as many appearances so far in the newly-established 17/U Division. They’re closely followed by Bathurst (second), Blayney (third) and Cowra (fourth).

The top two will meet again to open Day 2 action at 9am, with Orange overcoming Bathurst by just three goals during the opening day’s play; Cowra will take on Blayney in the same timeslot.

Division 4 (15/U)
Orange hold top spot in the other new Division for 2015, with their 15/U side also undefeated with three wins.  They lead Cowra in second, Condobolin in third and Lithgow in fourth.

Orange and Lithgow will get Day 2 underway on Court 1 at 9:00am, while Cowra and Condobolin meet on Court 2.

REGION THREE: WEST/CENTRAL WEST
Day 1 – Sunday 1st March        Read the preview
Day 2 – Sunday 22nd March    Orange PCYC Indoor Stadium
Finals – Sunday 29th March     Orange PCYC Indoor Stadium
View Fixture/Results

For additional information please contact Mardi Aplin, Regional Coordinator – West/Central West on (02) 6362 6623 or [email protected]