Schools Cup Finalists decided for Sydney Metro

Following the conclusion of its final Local Day in Randwick last Wednesday, 17 June, the Netball NSW Schools Cup Sydney Metropolitan Regional Finalists have been decided.

The Sydney Metropolitan Regional Finals will be split across two days, with eight teams participating in the Years 5/6 Mixed Final on Wednesday 22 July, while nine teams will contest Years 7/8 Girls and five teams contest Years 7/8 Boys the following day, Thursday 23 July, at Netball Central.

Each division will play out a round-robin style tournament, with teams gunning to be the side to represent Sydney Metropolitan at the 2015 Schools Cup State Final to be played at Netball Central of Tuesday 15 September.

The 2015 Netball NSW Schools Cup is proudly supported by our Official Charity Partner The Kids’ Cancer Project.

Congratulations to all the finalists, and best of luck for your upcoming Regional Finals!

REGION 1: SYDNEY METROPOLITAN
Regional Final Wed 22-Thurs 23 July Netball Central
Regional Finalists Years 5/6 Mixed St Rose Collaroy Plateau, Harbord Primary School, Camden South Public School, Warragamba Public School, Robert Townson Public School, St Paul’s Catholic Primary School, Coogee Public School, Malabar Public School
Years 7/8 Girls Hornsby Girls High School, Pymble Ladies College, Blaxland High School, Plumpton High School, The Hills Sports High School, Leumeah High School, Westfields Sports High, Caringbah High School, Matraville Sports High School
Years 7/8 Boys The Forest High School, Xavier College, Richmond High School, Bonnyrigg High School, Liverpool Boys High School

 

REGION 2: HUNTER
Local Days Wed 15 July Newcastle Netball AssociationRegistrations close Wed 17 June
Thurs 16 July Singleton Netball AssociationRegistrations close Thurs 18 June
  Wed 22 July Charlestown Netball AssociationRegistrations close Fri 19 June
Thurs 23 July Gosford Netball AssociationRegistrations close Fri 19 June
Regional Final Wed 5 August Maitland Netball Association

 

REGION 3: WEST/CENTRAL WEST
Regional Final Tues 28 July Orange Netball Association
Regional Finalists Years 5/6 Mixed St Matthews Catholic School Mudgee, St Mary’s Primary School Dubbo, Macquarie Anglican Grammar School Dubbo, Holy Family School Parkes, Parkes Public School, The Cathedral School Bathurst, St Raphael’s Central School Cowra, Catherine McAuley Primary School Orange, St Joseph’s Primary School Walgett, St Joseph’s Primary School Gilgandra, St Mary’s Primary School Warren
Years 7/8 Girls Dubbo College South Campus, Macquarie Anglican Grammar School Dubbo, Condobolin High School, Red Bend Catholic College Forbes, Blayney High School, Coonabarabran High School, Trangie Central School
Years 7/8 Boys Macquarie Anglican Grammar School Dubbo, The Henry Lawson High School Grenfell, Condobolin High School, Denison College Kelso, La Salle Academy Lithgow, Oberon High School

 

REGION 4: FAR NORTH COAST
Regional Final Wed 29 July Casino Netball Association
Regional Finalists Years 5/6 Mixed St Carthage’s School, St Mary’s Primary School, St Joseph’s Primary School Tweed Heads, Holy Family Catholic Primary School, Iluka Public School, South Grafton Public School
Years 7/8 Girls Xavier Catholic College, Trinity Catholic College, Pacific Valley Christian College, McAuley Catholic College
Years 7/8 Boys

 

REGION 5: SOUTH COAST
Regional Final Thurs 30 July Queanbeyan Netball Association
Regional Finalists Years 5/6 Mixed Illaroo Road Public School, Shellharbour Anglican College, Bombala Public School, Jerrabomberra Primary School, Broulee Public School, St Mary’s Primary School, Bowral Public School, Mt Carmel Primary School
Years 7/8 Girls Kanahooka High School, Corpus Christi Catholic High School Karabar, Narooma High School, Yass High School, Bowral High School

 

REGION 6: NORTHERN INLAND
Regional Final Mon 27 July Tamworth Netball Association
Regional Finalists Years 5/6 Mixed Ross Hill Public School, Inverell Public School, Wee Waa Public School, Walgett Community College Primary, Carinya Christian School, St Mary’s Catholic Primary School – Armidale
Years 7/8 Girls Glen Innes High School, O’Connor Catholic School, Narrabri High School, Wee Waa High School, McCarthy Catholic College, Peel High School
Years 7/8 Boys MacIntyre High School, Inverell High School, Wee Waa High School, Manilla Central School

 

REGION 7: NORTH COAST
Regional Final Wed 22 July Kempsey Netball Association
Regional Finalists(so far) Years 5/6 Mixed Frank Partridge VC Public School Flames, Bishop Druitt College Bullets, Crescent Head Public School, St Patrick’s Primary School Macksville, St Peter’s Primary School,St Joseph’s Primary School Laurieton, St Joseph’s Primary School Taree, Hallidays Point Public School
Years 7/8 Girls Nambucca High School, Kempsey High School, Bishop Druitt College Braves, Dorrigo High School, Mackillop College, Port Macquarie High School, Taree High School Leopards, Great Lakes College Forster
Years 7/8 Boys Nambucca High School Boys Team, Wauchope Public School, Taree High School, Great Lakes College Tuncurry

 

REGION 8: RIVERINA
Regional Final Tues 21 July Wagga Wagga Netball Association
Regional Finalists(so far) Years 5/6 Mixed Franklin Public School, Tumut Public School, Trinity College Albury, South Wagga Public School, St Patrick’s Parish School, St Joseph’s Primary School, West Wyalong Public School, Young Public School, Boorowa Central School
Years 7/8 Girls Gundagai High School, McAuley Catholic Central School, Riverina Anglican College, Trinity College Albury, Wade High School, Young High School
Years 7/8 Boys Gundagai High School, Tumbarumba High School, Young High School