Day 2 of State Age Champs conclude

Day 2 of the 2017 SAMSUNG State Age Championships at the Penrith District, Liverpool City and Campbelltown District Netball Associations has drawn to a close with more great netball played on a fine sunny day.

And with one more day’s action ahead before respective State Champions are crowned, here is how things are looking at the top of the different divisions in 49th installment of one of Netball NSW’s biggest competitions.

For full results and standings please visit our dedicated State Age webpage, but for now here’s a brief run-down.

12/U Championships

Ku-ring-gai lead the way here with eleven wins from one loss and one draw, however, they are closely followed by Northern Suburbs on two point difference on Day 2.

Just behind them in third and fourth are Sutherland Shire and Liverpool City, who both only fall one point behind the top two spots going into the final day.

12/U Division Two

The battle for top position continues in the second day with Charlestown (1st), Lakeside (2nd) both falling on an equal 22 points, this sees both teams continues and undefeated lead – while still not versing each other.

Hawkesbury City have gained third position from winning ten out of twelve, just behind the leading group in fourth are Hastings Valley, who only lost one more than the third team.

12/U Division Three

Ballaran & District made gained an amazing top spot in the sconed day, winning all twelve game over the first 2 days.

However, Queanbeyan are hot on their heels in second place only falling two points behind. Coffs Harbour (3rd) and Southern Highlands (4th) closing the second day.

12/U Division Four

Only goal difference separates Cessnock (1st) and Tumut (2nd) at the top of this Division after both sides continue an amazing effort in day two.

Just behind sits Leeton in third place with Port Stephens in fourth, following into the third day of competition.

13/U Championship

Northern Suburbs lead the way with a total of eleven wins, one draw and one loss.

Sutherland Shire (2nd), Liverpool (3rd) and Manly Warringah (4th) all out on 22 points closing the second day, bringing on what is going to be close competition in the final day.

13/U Division Two

Orange leads the day in this division falling on a total of eleven wins from thirteen games, slightly ahead of Wagga Wagga who sit two points behind.

Nambucca Valley managed to close the second day on the same as Charlestown, both putting in ending on nine wins – rounding out the top four in this division.

13/U Division Three

Muswellbrook closes the second day with top position after climbing two spots, Forbes follows hot on their heels with only two points behind.

Southern Highlands (3rd), along with Barellan & District (4th) rounding out the top four both with ten wins on the boarding going into the final day.

13/U Division Four

This Division showing to be one of the most competitive with only one win dividing all top four teams.

Cessnock placed first with a perfect score on the closing second day, Temora (2nd), Brunswick Byron (3rd) and Tumut (4th), the third and final day will see teams aiming to close what is already a small winning gap.

14/U Championships

Manly Warringah showing an undefeated thirteen wins from thirteen games, while Liverpool City sit closely behind with a two point difference.

Northern Suburbs also going into Mondays closing day strong in third, meanwhile Sutherland Shire round out the top four with ten wins and three losses.

14/U Division Two

Hawkesbury City continue in top sport with eleven wins from twelve games at the end of the second day’s play but there is a big chasing pack behind them.

South Canberra (2nd), Blue Mountains (3rd) and Lakeside (4th) all only inches away from the top spotting going into the final day.

14/U Division Three

Leeton holding the top spot, seeing for the second day an undefeated round, closely followed by City of Sydney and Shoalhaven who both sit on an equal 19 points.

Muswellbrook fourth and Coffs Harbour fifth each having nine wins from twelve games and eager to climb into top position in Day 3.

14/U Division Four

Nambucca Valley (1st), Taree & District (2nd), Singleton (3rd) and Armidale District lead in the top four with a fantastically competitive Division and more compelling action is promised following into our third and final day.

15/U Championships

Thirteen wins from all games was enough to see Baulkham Hills Shire continue their undefeated lead taking the lead once again closing Day 2, but there are plenty of teams hot on their heels.

Wyong District (2nd), Manly Warringah (3rd), and Hills District (4th) all sitting nicely poised only one or two points behind the Division leaders heading into Day 3.

15/U Division Two

Blue Mountains for the second day on a row lead the way here with 11 wins from 11 games, closely followed by Barellan & District who fall only four point behind on Day 2.

Campbelltown & Charlestown also put in good performances to sit third and fourth.

15/U Division Three

Eight wins from nine games puts Kiama in top position ending of Day 2 with Tamworth sitting in second place after also eight wins from nine.

Ballina sits in third position only one point behind the top two, while Muswellbrook round out the top four with five wins from seven to their name.

15/U Division Four

As it stands Mudgee District lead the way ahead Griffith in second place, followed by Lower Clarence who are on an equal 20 points contending on the second place, Leeton (4th) and Narrandera (5th), all teams are only separated by one point in the second day on action packed netball.