NSW 17/U and 19/U Nationals Preview

The NSW 17/U and 19/U Teams will take on the best in Australia at the 2017 National Netball Championships starting tomorrow, Wednesday 19 April, in Canberra.

The two teams (which were announced in December) have been steadily training under the guidance of their experienced Coaching teams.

NSW will play each State once throughout the regular rounds played across five days, with Semi Finals scheduled for this Sunday 23 April before the Grand Final on Monday 24 April.

NSW 17/U Head Coach Leonore Blades explained that her team’s journey has been about continually building momentum in the lead up to the week-long Nationals campaign.

“Having the elite Netball NSW pathway for underage athletes and for these 12 girls to have a taste of this – it’s given the players an insight into what it is to be an elite netballer. This is just the start of the pathway for these girls.”

Blades’ 19/U counterpart Pate Cooper is also looking forward the week ahead, believing that her team’s mixture of experience and fresh faces will see them continue to build throughout the week.

“We have a number of girls who are going away for the first time and for them to be playing with girls who are at that really elite level experience, it’s wonderful”.

NSW 17/U will get their Nationals campaign underway against WA tomorrow at 8:30am AEST, while the 19/U State Team will meet QLD at 11:30am. VIEW FULL FIXTURE HERE.

Netball NSW will provide daily updates on our 17/U and 19/U State Teams’ progress throughout the Nationals tournament, so keep your eye on our digital channels for results throughout the week. 

NSW 17/Under Preview:

 

NSW 19/Under Preview:

 

2017 NSW 19/U Team
Demi EVANS – Wyong District
Tayla FRASER – St George District
Lili GORMAN-BROWN – Sutherland Shire
Leanne GREVENITZ – Wyong District
Rachel HERNE – Lismore & District
Chloe KATOA – Sutherland Shire
Shelby MALLON – Sutherland Shire
Lauren MOORE – Wyong District
Teigan O’SHANNASSY – Manly Warringah
Charlotte RALEIGH – Armidale & District
Kelly SINGLETON – Manly Warringah
Laura TOWELL – St George District
HEAD COACH: Pate Cooper
ASSISTANT COACH: Nardia Macdonald
TEAM MANAGER: Maureen Stephenson OAM

2017 NSW 17/U Team
Olivia COLEMAN – Randwick
Georgia COTTLE – Northern Suburbs
Lucinda DRINAN – Manly Warringah
Sophie DWYER – Eastwood Ryde
Clare IONGI – Inner West
Nakita JACKSON – Lakeside City
Sophie MacLENNAN-PIKE – Ku-ring-gai
Matilda McDONNELL – Manly Warringah
Bailey PULEPULE – Sutherland Shire
Jazmyn RODWELL – Gosford
Rhiannon STOKES – Newcastle
Latika TOMBS – Manly Warringah
HEAD COACH: Lenore Blades
ASSISTANT COACH: Colleen Mitchell
APPRENTICE COACH: Kirstie Fuller
TEAM MANAGER: Nikki Welsford