Down to the wire for NID final round

The 2015 season is almost officially over with the final round of the Court Craft Night Interdistrict competition this week at Netball Central.

The 2015 Champions will be revealed following 10 weeks of close competition, with Division 8-10 getting proceedings underway this Tuesday 8 December, followed by Divisions 1-4 (Wednesday 9) and Divisions 5-7 closing the league on Thursday 10 December.

While some Divisions have already determined their 2015 Winners, the battle for the title in the majority of Divisions will go down to the final game of the season.

With so much at stake, talent on display, and your last chance to take in some netball before the summer break, come down to Netball Central this week and cheer your team on to victory!

Entry is just $5 per night for Adults, $4 for Concessions, and FREE for children under 4 years.

Take a look at how each Division is shaping up ahead of the final round;

DIVISION 1
St George District will be crowned 2015 Champions, with Sutherland Shire Runners-Up regardless of the outcome of this week’s results.  However that doesn’t mean the action won’t be hot on the court with the two rivals going head-to-head at 8:30pm this week!

Northern Suburbs have a two-point buffer and a healthy goals for/against differential over Baulkham Hills Shire in the race for 3rd place; but 5th place is still up for grabs when Manly Warringah (5th) takes on Eastwood Ryde (6th) on Court 2.  Just one point separates the two sides, setting up for an exciting finish to the season.

Rd 10 – Wed 9 Dec @ 8:30pm: Baulkham Hills Shire (4th) v Northern Suburbs (3rd), St George District (1st) v Sutherland Shire (2nd), Eastwood Ryde (6th) v Manly Warringah (5th).

DIVISION 2
Ku-ring-gai have the opportunity to finish the season undefeated when they take on third-placed Hills District this week.  A draw in Round 6 is the only mark in the 2015 Champions’ near-perfect season; the result against the fast-finishing Penrith District, who will finish Runners-Up.

Despite first and second place already decided, third is up for grabs between Hills District (3rd) and Manly Warringah (4th) with the duo separated by just one competition point. Should Hills win, they will maintain their place in the top 3; however, should they lose against ladder leaders Ku-ring-gai, and Manly Warringah defeat Randwick, then Manly will leap-frog them into a top three finish.

Rd 10 – Wed 9 Dec @ 7pm: Northern Suburbs (5th) v Penrith District (2nd), Randwick (6th) v Manly Warringah (4th), Ku-ring-gai (1st) v Hills District (3rd).

DIVISION 3
Bankstown City will be crowned this year’s Champions with the ladder leaders having a handy four-point buffer over second place; however, which team will finish 2015 Runners-Up will be decided this week.

Second-placed Sutherland Shire will take on third-placed Ku-ring-gai, with the outcome having a direct effect on the final positions. Should Sutherland claim the win, they will also maintain their second-place ranking.  If the result is reversed, Sutherland and Ku-ring-gai will finish on equal points with the final placings.

Rd 10 – Wed 9 Dec @ 8:30pm: Ku-ring-gai (3rd) v Sutherland Shire (2nd), Parramatta Auburn (5th) v Liverpool City (4th), Bankstown City (1st) v Blacktown City (6th).

DIVISION 4
Eastwood Ryde have the potential to finish 2015 undefeated Champions, with nine consecutive victories to this point in the season as they approach their Round 10 contest against third-placed Baulkham Hills Shire. While the winners’ title has been sewn up, second place is up for grabs between Penrith District (2nd) and Baulkham Hills Shire.

Should Penrith win they will maintain their second place position; however, should Baulkham Hills Shire win, and Penrith lose, with both teams finishing on equal points the Runners-Up honours would be based upon goals for/against.

Rd 10 – Wed 9 Dec @ 7pm: Baulkham Hills Shire (3rd) v Eastwood Ryde (1st), Hills District (4th) v St George District (5th), Manly Warringah (6th) v Penrith District (2nd).

DIVISION 5
Bankstown City are the front-runners to be crowned the 2015 Champions, however they will need results to go their way to ensure they hold onto their spot at the top of the ladder. Bankstown currently have a two-point buffer on second-placed Inner Western Suburbs with a victory over Blacktown City in the final round sealing first place.

Should Bankstown lose, and Inner Western Suburbs defeat fourth-placed Northern Suburbs, the title will be decided on goal differential.  Third place is also up for grabs between Blacktown City and Northern Suburbs, with the duo locked on equal points heading into the final round.

Rd 10 – Thurs 10 Dec @ 8:30pm: Parramatta Auburn (6th) v Ku-ring-gai (5th), Inner Western Suburbs (2nd) v Northern Suburbs (4th), Blacktown City (3rd) v Bankstown City (1st).

DIVISION 6
It all comes down to this… Hawkesbury City and Illawarra District have one hand on the trophy each with the first and second-placed teams locked on equal points, and will face each other in the final round.

If that wasn’t exciting enough, third-placed Blue Mountains and fourth-placed Randwick will also face-off for a top three finishing spot with just one point separating the two as they get set to meet on court this week.

Rd 10 – Thurs 10 Dec @ 7pm: Blue Mountains (3rd) v Randwick (4th), Hawkesbury City (1st) v Illawarra District (2nd), Sutherland Shire (6th) v Bankstown City (5th).

DIVISION 7
Inner Western Suburbs have the opportunity to be crowned 2015 Champions, with a win this week against fifth-placed Northern Suburbs securing the title.

However, should they lose and second-placed St George District get past Hawkesbury City then the winner will be decided on goal differential.

Rd 10 – Thurs 10 Dec @ 7pm: Hawkesbury City (4th) v St George District (2nd), Penrith District (3rd) v Eastwood Ryde (6th).
Rd 10 – Thurs 10 Dec @ 8:30pm: Inner Western Suburbs (1st) v Northern Suburbs (5th).

DIVISION 8
Camden & District also have the opportunity to finish the season as undefeated Champions as they prepare to meet Blue Mountains in the final round.  Camden have nine consecutive wins under their belt this year and a four-point buffer over second-placed St George District.

However St George haven’t yet sewn up the Runners-Up spot with their result against third-placed Hawkesbury City deciding the outcome. Should St George win, they maintain their second place finish; however, should Hawkesbury win, the result will be decided on goal differential.

Rd 10 – Tues 8 Dec @ 8:30pm: Hawkesbury City (3rd) v St George District (2nd), Blue Mountains (5th) v Camden & District (1st), Penrith District (6th) v Liverpool City (4th).

DIVISION 9
If there was one contest that was the most unclear to how it would finish, it is Division 9. The top four teams are all separated by only two points with Baulkham Hills Shire atop the ladder; Gosford, Hills District and Eastwood Ryde all follow hot on their heels only separated by goal differential.

Baulkham Hills can secure the title with victory against Eastwood Ryde this week, however a loss would force the crown to be decided by goal differential.

Don’t even ask us who will finish Runners-Up either… this is one contest not to be missed!

Rd 10 – Tues 8 Dec @ 7pm: Blacktown City (6th) v Hills District (3rd), Gosford (2nd) v Kiama (5th), Baulkham Hills Shire (1st), Eastwood Ryde (4th).

DIVISION 10
The top two sides will meet in the final round, with ladder leaders Parramatta Auburn sewing up the Champions title should they defeat second-placed Illawarra District.  However if the result goes the other way, Illawarra will force a goal differential count to decide the 2015 Champions.

Third place is also up for grabs with Blacktown City holding off fourth-placed Hills District by just two points. A Blacktown City victory would secure third for them, however if they lose and Hills District win, it will all come down to goal differential.

Rd 10 – Tues 8 Dec @ 7pm: Hawkesbury City (6th) v Hills District (4th), Illawarra District (2nd) v Parramatta Auburn (1st).
Rd 10 – Tues 8 Dec @ 8:30pm: Camden & District (5th) v Blacktown City (3rd).

For more information, including full fixtures/results and ladders, please visit the Court Craft Night Interdistrict competition page.

For more information on Netball NSW’s competitions, contact Netball NSW Competitions Manager Claire Hatherell on (02) 9951 5000 during business hours or email [email protected].