NID’s debut at new venue

The Court Craft Night Interdistrict (NID) competition is back for another season and will be played under the bright lights of Netball Central for the first time in 2015.

This year’s competition gets underway next Tuesday 6 October, and will be split across three nights and ten divisions; Divisions 1-4 will play on Wednesday evenings, Divisions 5-7 on Thursday evenings, and Divisions 8-10 on Tuesday evenings – all nights will have two timeslots, 7pm and 8:30pm.

The competition will be played over ten weeks at Netball Central – concluding the week commencing Monday 7 December – with the wonderful news that long-time netball supporters Court Craft are back again as naming rights’ partners in 2015.

Netball NSW released the Fixtures last Tuesday, CLICK HERE to check them out now.

Divisions 9 and 10 will have the privilege of opening NID at Netball Central, with their first matches scheduled for the opening timeslot next Tuesday; Hills District will take on neighbouring Baulkham Hills Shire, Blacktown City and Gosford go head-to-head and Kiama will travel to meet Eastwood Ryde for Division 9, whilst Camden & District takes on Hawkesbury City and Hills District meets Parramatta Auburn for Division 10.

Check out the full Round 1 Fixture for all ten divisions below or at the above link.

Supporters who are keen to celebrate the netball season extending a little longer are welcome to join Netball NSW throughout the NID season!

Visit the Court Craft NID page for entry prices, team lists, and competition information.

2015 Court Craft Night Interdistrict – Round 1 Fixture (in divisional order)
DIV 1 Wed 7 Oct 8:30pm Northern Suburbs v Eastwood Ryde
Baulkham Hills Shire v St George District
Sutherland Shire v Manly Warringah
DIV 2   7:00pm Penrith District v Ku-ring-gai
Northern Suburbs v Randwick
Manly Warringah v Hills District
DIV 3   8:30pm Sutherland Shire v Bankstown City
Ku-ring-gai v Parramatta Auburn
Liverpool City v Blacktown City
DIV 4   7:00pm Eastwood Ryde v Manly Warringah
Baulkham Hills Shire v Hills District
St George District v Penrith District
DIV 5 Thurs 8 Oct 8:30pm Ku-ring-gai v Blacktown City
Parramatta Auburn v Inner Western Suburbs
Northern Suburbs v Bankstown City
DIV 6   7:00pm Randwick v Sutherland Shire
Blue Mountains v Hawkesbury City
Illawarra District v Bankstown City
DIV 7   7:00pm Inner Western Suburbs v Hawkesbury City
St George District v Eastwood Ryde
8:30pm Northern Suburbs v Penrith District
DIV 8 Tues 6 Oct 8:30pm St George District v Penrith District
Hawkesbury City v Blue Mountains
Camden & District v Liverpool City
DIV 9   7:00pm Hills District v Baulkham Hills Shire
Blacktown City v Gosford
Kiama v Eastwood Ryde
DIV 10   7:00pm Camden & District v Hawkesbury City
Hills District v Parramatta Auburn
8:30pm Blacktown City v Illawarra District