2020 Sydney Netball Academy Squads released

Netball NSW is delighted to announce the players and umpires selected to take part in the 2020 Sydney Netball Academy Program, and their respective coaching teams.

The Sydney Netball Academy program is administered by Netball NSW, and provides an exciting opportunity to athletes and umpires in the Sydney region to be exposed to playing, officiating and coaching excellence.

They also benefit from off-court modules including mental toughness, nutrition and leadership.

2020 Athlete List

Athlete Name Association
Abigail Smith Northern Suburbs
Akaysha Waihi Liverpool City
Alice Hughes Inner Western Suburbs
Amelia Kirgan Bankstown City
Amy Oaten Hills District
Ashlen Morelli Northern Suburbs
Bella Lieberman Manly Warringah
Bianca Raffin Manly Warringah
Brianna Smith Sutherland Shire
Charlie Hawkins Randwick
Chloe Hatvany Manly Warringah
Darcy Blades Sutherland Shire
Ella Monk Northern Suburbs
Ella Pratt Hills District
Eloise Bingham Hills District
Eloise Egan Eastwood Ryde
Eugenie Little Manly Warringah
Francesca Gunn Ku-ring-gai
Frederika Schneideman Randwick
Gabriella Taylor Manly Warringah
Georgia Grey Manly Warringah
Grace Fielding Northern Suburbs
Hannah Grice Manly Warringah
Jasmine Lagerlow Sutherland Shire
Jessica Boatwright Hills District
Jessica Conway Hills District
Jewel Goggins Eastwood Ryde
Katie Williams Northern Suburbs
Leah Howarth Randwick
Lily Harrop Manly Warringah
Macy Peni Eastwood Ryde
Maraea Moeke St George District
Mataiya Rossiter Sutherland Shire
Mia Johnson Ku-ring-gai
Molly Murray Manly Warringah
Monika ‘Otai St George District
Olivia Inkster Manly Warringah
Opal Bird Manly Warringah
Paige Etherington Manly Warringah
Paige Heussner Randwick
Papi Alaalatoa Liverpool City
Sofia Ratcliff Manly Warringah
Sophie McLachlan Inner Western Suburbs
Tahlia Robertson Sutherland Shire
Tameeka Johnson Randwick
Wanita Leatherby Manly Warringah
Whitney Mueller Northern Suburbs
Yasmeen Janschek Randwick

 

2020 Umpire List

Umpire Name Association
Cameron Dalton Northern Suburbs
Charlotte Versace Northern Suburbs
Chloe Prideaux Bankstown City
Eva West Manly Warringah
Makayla Melfi St George District
Marina Knijnik Sutherland Shire
Ruby Butler Northern Suburbs
Taylor Lamont Randwick

 

2020 Coaching List

Staff Name Association Position
Emma Burgess Sutherland Shire Umpire Coach
Hayley Burgess Sutherland Shire Umpire Coach
James Mulcare Baulkham Hills Shire Coach
Keira Nightingale Randwick Coach
Sarah Bowen Illawarra District Coach
Samantha Scholte Camden & District Manager
Stephanie Harrison Camden & District Coach
Tamara Welsford Penrith District Umpire Coach
Tayla Favell Baulkham Hills Shire Umpire Coach