About Regional League

Regional League is the premier netball competition in Regions 2-8 of NSW (Metro being Region 1). It is where the some of the state’s most talented netballers, coaches, umpires and administrators showcase their skills.

Netball NSW Regional League Competition Rules (V3)
MyNetball Help Guide

View Full Fixtures/Results HERE

Region Two: Hunter

Winners & Runners up

Division 1
Winners – Newcastle Opens (pictured above)
Runners up – Charlestown Opens

Both teams to contest Inter-Regional Cup in October

Division 2
Winners – Singleton Opens
Runners up – Muswellbrook 17s

Division 3
Winners – Newcastle 15s
Runners up – Lakeside 17s

Division 4
Winners – Charlestown 14s
Runners up – Newcastle 14s

Division 5
Winners – Woy Woy 15s
Runners up – Lakeside 15s

Division 6
Winners – Lakeside 14s
Runners up – Kurri Kurri 15s

For additional information please contact Ashlee Van Katwyk, Regional Development Manager – Hunter on 0420 550 642 or avankatwyk@netballnsw.com

Region Three: West Central West

Round 1 – Sunday, 10 March 2019 Orange Netball Association
Round 2 – Sunday, 24 March 2019 Orange Netball Association
Finals – Sunday, 31 March 2019 Orange Netball Association

Entries close: 15 February 2019

For additional information please contact Mardi Aplin, Regional Development Manager – West Central West on 0448 080 830 or maplin@netballnsw.com

Region Four: Far North Coast

Round 1 – Sunday, 4 August 2019 Grafton Netball Association
Round 2 – Sunday, 11 August 2019 Casino Netball Association
Finals – Sunday, 25 August 2019 Grafton Netball Association

Entries close: 5 July 2019

For additional information please contact Kirsten Clarke, Regional Development Officer, on 0497 443 991 or kclarke@netballnsw.com

Region Five: South Coast

Winners & Runners up

Division 1
Winners – Queanbeyan Opens
Runners up – Illawarra District 17s

Both teams to contest Inter-Regional Cup in October

Division 2
Winners – Illawarra District 15s
Runners up – Southern Highlands 17s

Division 3
Winners – Eurobodalla 17s
Runners up – Goulburn & District 17s

For additional information please contact Nikita Sevula, Regional Development Manager – South on 0420 960 886 or nsevula@netballnsw.com

Region Six: Northern Inland

Winners & Runners up 

Division 1
Winners:  Quirindi NA (pictured above)
Runners Up: Glen Innes NA

Division 2
Winners: Narrabri NA
Runners Up: Moree NA

Division 3
Winners: Inverell NA
Runners Up: Quirindi NA

For additional information please contact Gill Cotter, Regional Development Manager – North on 0450 603 220 or gcotter@netballnsw.com

Region Seven: North Coast

Round 1 – Sunday, 28 July 2019 Coffs Harbour Netball Association
Round 2 – Sunday, 11 August 2019 Manning Valley Netball Association
Finals – Sunday, 25 August 2019 Hastings Valley Netball Association

Entries close: Friday 5 July 2019

For additional information please contact Kirsten Clarke, Regional Development Officer, on 0497 443 991 or kclarke@netballnsw.com

Region Eight: Riverina

Winners & Runners up 

Division 1
Winners – Wagga Wagga 17’s (pictured above)
Runners up – Young & Districts Opens

Division 2
Winners – Wagga Wagga 15’s
Runners up – Tumut 17’s

For additional information please contact Nikita Sevula, Regional Development Manager – South on 0420 960 886 or nsevula@netballnsw.com

For additional information please contact Maddie Howard, Regional Development Officer – Riverina on 0472678 810 or mhoward@netballnsw.com

RESULTS

View Full Fixtures/Results HERE